Międzynarodowy Konkurs
Fotografii Przemysłowej i Industrialnej
Foto-Pein

"INDUSTRIALNA SILESIA - OD KOPALNI DO OSIEDLA"

2015-10-06

Po raz kolejny zapraszamy wszystkich serdecznie na niezwykły plener industrialny.

To wycieczka, którą można określić jako wyprawę w industrialną przeszłość Górnego Śląską, tego „Czarnego Śląska”, w którym wciąż można odnaleźć ślady, relikty wielkiego przemysłu. Każde z odwiedzanych miejsc, zabytków ma swój niezwykły życiorys pisany przez ludzi i polityczno-historyczne zmiany. Podczas wycieczki zobaczymy dwa odmienne charakterem osiedla patronackie, wjedziemy na szczyt kopalnianej wieży wyciągowej, spojrzymy na poprzemysłową przestrzeń po dawnej kopalni węgla kamiennego zamienioną na muzeum, dotkniemy cylindra maszyny parowej z końca XIX w a na koniec wycieczki staniemy pod monumentalnym  pełnym stali industrialnym „Kolosie” pełniącym niegdyś funkcję wielkiego pieca.

Specyficzny przemysłowy krajobraz w którym będziemy się poruszać podczas wycieczki, do lat dziewięćdziesiątych minionego wieku towarzyszył mieszkańcom tego regionu. Bardzo dobrze opisał go znany artysta malarz Franciszek Starowieyski „To jest kraina wielkich tajemnic i przedziwnych klimatów”. (D.Walerjański).

 

PLAN WYCIECZKI w dniu 18.10 2015

Wyjazd z Rybnika godzina 9.00

Przejazd na trasie Rybnik – Katowice  57 km  czas przejazdu 50 minut.

Katowice, osiedle GISZOWIEC 10.00 – 11.00

/przejazd ulicą Szopienicką do osiedla NIKISZOWIEC czas 15 minut/

Katowice, osiedle NIKISZOWIEC 11.15 – 12.15

Przerwa na obiad  14.00 – 14.50 w restauracji Modroo w siedzibie Muzeum Śląskiego

15.00 – 17.00 Zwiedzanie terenu dawnej Kopalni Węgla Kamiennego "Katowice" (Ferdinandgrube) obecnie siedziby nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach (wieża szybu Warszawa, nadszybie, szybu Bartosz, maszynownia szybu Bartosz z zachowaną maszyną parową )

 

Oprócz muzeum w planie wycieczki wejście do nowej siedziby NOSPRU.

 

Dodatkowo w drodze powrotnej fotograficzne spojrzenie na jedyny zachowany w woj. Śląskim zabytkowy wielki piec  huty "Pokój" zwany Kolosem. (ulica Niedurnego Ruda Śląska)Przejazd 15 km do Rudy Śląskiej czas ok 16 minut.

Powrót do Rybnika ok 19.00

 

Koszt udziału w całodniowym plenerze wraz przejazdem i posiłkiem to jedynie 60 zł od osoby. Dla laureatów tegorocznej edycji konkursu udział w nim jest bezpłatny.

W cenie zawarte są: przejazd autokarem, zwiedzanie, przewodnicy (dla całości wycieczki i na obiektach), posiłek.

Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Zapisy w sekretariacie Domu Kultury Chwałowice – 32 42 16 222, lub mailowo biuro@dkchwalowice.pl , do dnia 12 października 2015

Karta zgłoszenia dostępna na stronie konkursu

 

Opłat za uczestnictwo w plenerze można dokonywać w kasie Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach lub przelewem bankowym na konto:
BRE Bank S.A. 63 1140 1179 0000 2224 9000 1001
z dopiskiem: FOTOPEIN 9 PLENER, Imię i nazwisko uczestnika (lub uczestników)

Trasę opracował i poprowadzi Dariusz Walerjański

zamknij